Galeria 2016 – Bliżej sztuki

Bliżej sztuki.

Ponad 20 dorosłych mieszkańców sołectwa  pojechało wynajętym busem do Teatru Korez w Katowicach  na spektakl „Cholonek”.

Kiedy to było, co i gdzie, można znaleźć tutaj teatr KOREZ .

Podczas antraktu uczestnicy zostali zaproszeni na mały poczęstunek w teatralnej kawiarence.

Powieść Janoscha „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”
Sztuka po śląsku, o Śląsku i o Ślązakach!
„Cholonek” to spektakl o ludziach żyjących pomiędzy. Pomiędzy Polską a Niemcami. Pomiędzy snem a jawą. Pomiędzy tragedią a farsą. Dla Ślązaków i tych którzy Śląska nie rozumieją. Kij w mrowisko śląskich kompleksów, nacjonalizmów i krzywd wobec Polski i Niemiec. Pełen plebejskiego, śląskiego humoru i anegdot znanych wszystkim Ślązakom od dziesięcioleci i powtarzanych z pokolenia na pokolenie. Spektakl o ludziach posiadających atawistyczny, zwierzęcy dar dostosowywania się do okoliczności, które niesie los, za wszelką cenę starających się przetrwać, nierzadko kosztem własnej godności.
Nikt przed Janoschem i nikt po nim nie potrafił w tak sugestywny sposób opisać losu Ślązaków w XX wieku, ich mentalności, poczucia humoru i zarazem całego tragizmu zawartego w śląskich losach.
Przedstawienie, gdziekolwiek nie byłoby grane, od Stuttgartu przez Warszawę po Strzelce Opolskie, wywołuje łzy – łzy śmiechu i łzy wzruszenia.

Wyjazd do teatru Korez był współfinansowany ze środków pozyskanych w ramach konkursu z Urzędu Gminy Woźniki.