Galeria 2018 – Ekspedycja Wieliczka

Ekspedycja Wieliczka

W bieżącym roku dla dorosłych mieszkańców sołectwa Dyrdy – Sośnica zorganizowaliśmy 19 maja wyjazd do słynnej Kopalni Soli w Wieliczce połączonej z krótkim przejazdem przez Ojców i zwieńczeniem całości w .. greckiej Restauracji Irina w Zawierciu….

….a trasa turystyczna , którą przeszli pod ziemią mieszkańciy sołectwa Dyrdy – Sośnica wyglądała tak….

Trasę turystyczną w Kopalni Soli „Wieliczka” od 1945 roku do dziś zwiedziło już 43 026 898 turystów. W 2017 roku unikalne solne wnętrze podziwiali goście ze 188 krajów.

Magiczny spacer labiryntem solnych korytarzy pozwala odkryć tradycję i historię wielickiej Kopalni, którą ilustrują wykute w soli piękne komory (najpiękniejsza z nich – kaplica św. Kingi posiada doskonałą akustykę, koncertowali w niej między innymi Nigel Kennedy oraz grupa Blackmore’s Night), niesamowite podziemne jeziora (najgłębsze jeziorko w swoim najniższym punkcie ma 9 metrów i żeglował po nim Mateusz Kusznierewicz na desce windsurfingowej), majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby (największa z nich waży 15 ton!).

Praktyczne informacje
Zwiedzanie Trasy turystycznej odbywa się zawsze pod opieką przewodnika i w grupie maksymalnie do 40 osób. W Kopalni jest chłodno – temperatura waha się między 14° a 16° C, stąd zalecamy zabranie cieplejszej odzieży i …wygodnego obuwia. Pierwszy poziom Kopalni położony jest na głębokości 64 m, więc już na początku zwiedzający do przejścia ma 380 schodów. Kolejne poziomy prowadzą coraz niżej, aż do głębokości 135 m. Do pokonania w sumie na całej trasie jest blisko 800 schodów. Po krótkim odpoczynku, zwiedzający wyjeżdżają na powierzchnię górniczą windą. Średni czas spędzony na Trasie turystycznej wraz ze zwiedzaniem Muzeum Żup Krakowskich to ok. 3 godziny.

Sądząc po radosnych minach wracających z wycieczki… nie wyglądali jakby najedli się soli….

Restauracja Grecka „IRINI” znajduje się na terenie Jurajskiego Parku Krajobrazowego Jury Krakowsko-Częstochowskiej, 10 km od centrum Zawiercia w kierunku Kielc, przy drodze krajowej nr 78 w Zawierciu-Żerkowicach

UWAGA !
Ze względu na RODO nie zamieściliśmy zdjęć osób uczestniczących w tej wycieczce.

Zadanie zostało współfinansowane ze środków pozyskanych w ramach konkursu z Urzędu Gminy Woźniki.